Rendezvény a Távközlési Világnap alkalmából

Szeged, 2023. május 27. – Együttműködő partnerünk, a Hírközlési Tudományos és Informatikai Egyesület (HTE) szegedi csoportja két részből álló programot szervezett 2023. május 27-ére a Távközlési Világnap alkalmából. A rendezvényen részt vettek a DAPTA és a PSZE dél-alföldi szervezetének érdeklődő tagjai is .

Délelőtt az ELI ALPS szegedi lézeres kutatóközpontját tekintették meg a résztvevők, akik képet kaptak az Európai Unió támogatásával megépült modern lézerfizikai kutatóhelyről.

Az ELI (Extreme Light Infrastructure) projekt szerves része az európai kutatási nagyberendezések új generációjának. Az ELI a világ első olyan létesítménye, ami a fény és az anyag kölcsönhatásának vizsgálatát minden eddiginél nagyobb intenzitások mellett teszi lehetővé. Ez új utakat nyit a fizikában, valamint új technikai fejlesztéseket is megalapozhat. Az ELI az anyagtudomány, az orvostudomány és a környezetvédelem számos területére jelentős hatással lesz. (Forrás: https://www.eli-alps.hu/hu/Rolunk/Kueldetesuenk) Az ELI projekt keretében három helyen létesült ELI lézeres kutatóközpont: Prágában, Szegeden és Bukarestben.

A rendezvény résztvevői először megtekintették a lézerközpont előterében az épületkomplexum makettjét és a központ minikiállítását, majd Schrettner Lajos az ELI Alps Szegedi Lézerközpont szoftvermérnöki csoportjának vezetője vetítettképes előadás keretében avatta be a résztvevőket a lézeres anyagvizsgálatok elméleti alapjaiba és a vizsgálatok módszertanába, valamint a lézervizsgálati eszközrendszerek felépítésébe.

Megtudtuk, hogy Szegeden a tervezett hét nagy lézerrendszerből öt már működik, ezekkel eddig kb. 30 kísérletet végeztek. A szegedi központ sajátossága, hogy nagyon rövid idejű (attoszekundumos = tíz a mínusz tizennyolcadikon szekundum) és nagy teljesítményű lézerimpulzusokat állít elő. A legnagyobb teljesítményű laboratórium berendezése, felszerelése még folyamatban van. Ha ez befejeződik, akkor sor kerül az egész létesítmény átadására, és jöhetnek a kutatók a világ minden részéből. A vendégkutatók számára külön szálloda épül majd. A tervek szerint a prágai, szegedi és bukaresti kutatóközpontot ezután egy közös szervezeti egységbe vonják majd össze.

Képek az ELI-látogatásról

 

Az ELI megtekintése után a Szeged-Rókusi „Telekom-torony” épületében folytatódott a program. A megnyitót Dr. Kalmár György, a Műszaki Informatikai tanszék adjunktusa, a HTE Szegedi Csoportjának elnökhelyettese tartotta. Engedi Antal, a Csongrád Megyei Mérnöki Kamara elnökségi tagja pedig A távközlés jelentősége a technikai fejlődésben címmel tartott előadást. Az előadás után a résztvevők Harmann János (Telekom) és Gyuris Péter (DIGI) vezetésével megismerkedtek azokkal a távközlési létesítményekkel és technikákkal, amik az INVITEL és a Telekom üzemeltetésében „a torony alatt” működnek. A távközlés teljes spektrumának működése bemutatásra került.

 

Képek a délutáni előadásról