Sepsiszentgyörgy, 2023. október 12-15.
Alapítványunk öt főből álló szakmai küldöttsége – Tóth László kuratóriumi elnök, Lovászi József titkár, Verók István kiállításvezető, Borsos Ibolya felügyelőbizottsági tag és Labát Pál László műszaki támogató – néhány napos tapasztalatcsere-látogatáson tartózkodott Szentes testvérvárosában, Sepsiszentgyörgyön. Velünk tartott a budapesti Postamúzeum igazgatóhelyettese, Urbán Gyöngyi, továbbá a Szegeden működő Informatika Történeti Múzeum Alapítvány (ITMA) gyűjteményvezetője, dr. Bohus Mihály. Utazásunkat Szentes Város Önkormányzata segítette, programunkat pedig – a sepsiszentgyörgyi önkormányzat támogatásával – szakmai partnerünk, a Székelyföldi Hírközlési Örökség Egyesület szervezte. Utazásunk célja a sepsiszentgyörgyi Puskás Tivadar Hírközlési Kismúzeummal 2017-ben megkezdett, majd 2022-től a Székelyföldi Hírközlési Örökség Egyesülettel kibővült szakmai együttműködés elmélyítése, a tapasztalatok cseréje, sepsiszentgyörgyi partnereink gyűjtőkörébe illeszkedő, 40-50 éves, ma már muzeális jellegű informatikai eszközök adományozása, valamint az együttműködés további lehetőségeinek egyeztetése volt.
A Városházán Tóth-Birtan Csaba alpolgármester úr, a Székelyföldi Hírközlési Örökség Egyesület elnöke fogadta csoportunkat. Tájékoztatott bennünket a város életéről, gazdasági és kulturális helyzetéről, az önkormányzat törekvéseiről, valamint a Székelyföldi Hírközlési Múzeum létrehozásával összefüggő terveikről. Elmondta, hogy 2021-ben az önkormányzat felújított egy belvárosközeli épületet, ahol megnyitották a SEPSI TeleTárat, a város hírközléstörténeti gyűjteményét, amit egy későbbi, nagyobb alapterületű interaktív hírközlési múzeum és technikai élményközpont alapjának tekintenek. Ez utóbbit a tervek szerint az egykori dohánygyár egyik felújítandó épületében kívánják berendezni, bár egyelőre a kivitelezés és a fenntartás pénzügyi fedezete nem áll rendelkezésre.
Az egész napos szakmai program keretében megtekintettük a SEPSI TeleTárat (https://www.teletar.ro/), ami számunkra újdonság volt, mivel a legutóbbi, 2019. évi látogatásunkkor még nem létezett. Az épületet szépen felújíttatta az önkormányzat. Nem nagy alapterületű, így padlótól mennyezetig érő polcokon sorakoznak a régi táv- és hírközlési eszközök. Szakemberekből álló aktívagárda gondoskodik a gyűjteménybe kerülő, működésképtelen eszközök javításáról és „életre keltéséről”. Beke Csongor ügyvezető pedig sikeres foglalkozásokat tart a fiataloknak, amiket azok nagyon élveznek.
Hosszasan időztünk a Puskás Tivadar Szakközépiskola Hírközlési Kismúzeumában, amit Csáky Ernő ny. mérnök-ezredes, a Székelyföldi Hírközlési Örökség Egyesület alelnöke alapított és vezet hosszú évek óta.
http://www.puskastivadar.ro/puskas-tivadar-hirkozlesi-kismuzeum/
https://www.marosvasarhelyiradio.ro/musorok/673247/
A hatalmas gyűjtemény egy része került át innen a városi TeleTárba. Csáky Ernő úr és segítői profi módon rendezték be a Kismúzeum kiállítását, ahol interaktív módon, ötletes demó-eszközökkel teszik élményszerűvé a diákok és más érdeklődők számára a fizika és elektronika törvényszerűségeit, valamint a régi táv- és hírközlési eszközök megismerését. (Több didaktikai megoldásukat átvettük, és alkalmazzuk a szentesi kiállításunkon is.) Csáky Ernő úr bemutatta a kiállítás változásait, új látnivalóit. Módunk nyílt arra is, hogy találkozzunk az idén 50 éves Puskás Tivadar Szakközépiskola új vezetőjével, dr. Szőke Anna-Máriával.
Végül pedig átadtuk Csáky Ernő úrnak a DAPTA és a szegedi Informatika Történeti Alapítvány által a Székelyföldi Hírközlési Örökség Egyesület számára ajándékozott 40-50 éves informatikai eszközöket (egy működőképes Comodor 64 számítógépet az 1980-as évek elejéről, továbbá Elender számítógépet 1993-ból, Windows 3.1 programmal, monitorral, egérrel, korabeli telepítő- és adattároló lemezekkel).
Ezt követően végigjártuk az egykori dohánygyár egyik épületét, ahol a Székelyföldi Hírközlési Örökség Múzeumot és Technikai Élményparkot tervezik berendezni, amennyiben sikerül megteremteni az épület felújítására, a múzeum berendezésére és fenntartására szükséges pénzügyi fedezetet. Mindezt megelőzve 2023. júniusában a Székelyföldi Hírközlési Örökség Egyesület a városi és megyei önkormányzat támogatásával már rendezett itt, a hajdani dohánygyár, illetve jövőbeli hírközlési múzeum és élménypark épületében egy interaktív kiállítást a Magyar Feltalálók Napja alkalmából. A rendezvény egyik előadója szakmai delegációnk tagja, dr. Bohus Mihály volt.
https://www.sepsiszentgyorgyinfo.ro/hirek/interaktiv-kiallitas-nyilik-a-magyar-feltalalok-napja-alkalmabol-a-dohanygyar-epuleteben
https://www.hirmondo.ro/kovaszna-megye/kiallitas-sikertortenetekbol/
Vendéglátóink a nap folyamán elkalauzoltak bennünket a Székelyföldi Vadászati Múzeum 2013-ban felújított impozáns épületébe is. A tájegység állatvilágát bemutató állandó kiállítást Demeter János ügyvezető igazgató úr mutatta be csoportunknak.
Este Kelemen Alpár műszaki tanár és karnagy meghívására részt vettünk Szentivánlaborfalván a Székely István Dalkör próbáján, ahol nagy szeretettel fogadtak minket, és hangulatos válogatást hallhattunk a Székelyföldön népszerű férfikórus repertoárjából.
https://www.youtube.com/watch?v=hIV1N8KxQDw
https://m.facebook.com/p/Szentivánlaborfalvi-Székely-István-Dalkör-100063477024134/)
A következő (szombati) napon Csáky Ernő és Beke Csongor kíséretében, Kisgyörgy Zoltán geológus, geológiai és helytörténeti szakíró, újságíró idegenvezetésével erdővidéki falvakat és nevezetességeket kerestünk fel (Kisbacon: Benedek Elek emlékház, Nagybacon: Kós Károly tervezte református imaház, Magyarhermány: szüreti felvonulás, Bodvaj: Gábor Áron ágyúöntő hámora, Barót, Bibarcfalva, Bálványos).
Vasárnap hazafelé útközben felkerestük a Marosvásárhely közelében fekvő Gernyeszegen a helyi kispostát, aminek ügyfélterében Deák Anna postavezetőnő saját gyűjtéséből postatörténeti minikiállítást rendezett be. Deák Anna elmondta, hogy 30 éve dolgozik postásként, ez idő alatt rengeteg tárgyat, dokumentumot, fényképet, bélyeget, postás öltözetet, pecsétet gyűjtött össze, amiből korhűen berendezte a csaknem 50 évet felölelő kiállítását. Célja az volt, hogy a postahivatalba betérő emberek ízelítőt kapjanak a posta múltjából, megérezzék, milyen volt 50 éve egy falusi postahivatal.
https://maszol.ro/eletmod/Onszorgalombol-postamuzeumot-hoztak-letre-a-Maros-megyei-Gernyeszegen
https://noileg.ro/deak-eva-szeretek-segiteni-a-gernyeszegi-postas-kisasszony/
Deák Anna néhány korabeli romániai postai tárgyat adott ajándékba a DAPTÁ-nak, például egy régi piros levélszekrényt, ami bekerül majd a szentesi postatörténeti kiállításunkban berendezendő „erdélyi postasarokba”.
Köszönjük a két város vezetésének a támogatást, sepsiszentgyörgyi szakmai partnereink barátságát, vendégszeretetét, valamint a tapasztalatokban és látnivalókban gazdag programot!
Lovászi József