Szeged, 2006. december 01. – A Dél-Alföldi Postatörténeti Alapítvány (DAPTA) kuratóriuma, továbbá a Postások Szakmai Egyesülete Bács-Kiskun, Békés és Csongrád megyei tagcsoportjai közösen a Magyar Posta önálló nemzeti közintézménnyé válásának 140. évfordulója alkalmából POSTATÖRTÉNETI PÁLYÁZATOT hirdetnek.
A pályázat célja, hogy a postaszolgálat dél-alföldi történetével kapcsolatos tények és emlékek ne merüljenek feledésbe, hanem fennmaradjanak az utókornak.
A pályaműveket a következő kategóriákban várjuk:
1. Postatörténeti tanulmányok
A pályaművek maximális terjedelme 30 gépelt oldal (mellékletek nélkül).
Lehetséges témakörök:
Egy tájegység vagy település postai ellátásnak története
Egy konkrét posta története
A postatechnológia múltja és fejlődése
A postahálózat múltja és fejlődése
Postamesterek, postaügynökök a Dél-alföldön
A kézbesítés története a Dél-alföldön
Szabadon választott téma (postai szakoktatás, sport, kulturális tevékenység, stb) tanulmány-szerű bemutatása
2. Személyes emlékek, életutak bemutatása
Neves postai személyiség életútjának bemutatása
Egy postás dinasztia bemutatása
Postás családok élete régen
Postás kollektívák története
3. Visszaemlékezések, emlékiratok
E kategóriában benyújtható olyan személyes visszaemlékezés, amely a szerző Magyar Postánál töltött éveiről, szakmai életútjáról szól.
4. Dokumentumgyűjtemények
E kategóriában benyújtható pályázati anyagként olyan magángyűjtemény, amely a posta múltjával kapcsolatos írásos dokumentumokat, tárgyi emlékeket, fotókat tartalmaz.
E kategóriában benyújtható olyan dokumentumlista (bibliográfia), amely adott tájegység, település postájának történetével kapcsolatban már megjelent történeti tanulmányokat, publikációkat, sajtóanyagokat, kutatható dokumentumokat tartalmazza (szerző, cím, megjelenés helye, időpontja, illetve a dokumentumok esetében megnevezés, lelőhely, azonosító adatok)
5. Tárgyi emlékek
E kategóriában benyújtható olyan postatörténeti tárgy, vagy tárgyak csoportja, amelyek a dél-alföldi postatörténet szempontjából jelentőséggel bír.
A pályázaton részt vehetnek a Magyar Posta nyugállományú és aktív dolgozói, illetve családtagok, ismerősök, a postatörténet iránt érdeklődő magánszemélyek. Indulhatnak postai kollektívák is a pályázaton.
A pályázati anyagok leadásának határideje: 2007. augusztus 15.
A pályázati anyagokat a következő címre, illetve helyre kell eljuttatni:
Dél-Alföldi Postatörténeti Alapítvány, Szentes 1 posta, 6600 Szentes, Kossuth Lajos u. 3.
A pályaműveken a szerzők jeligét tüntessenek fel, a szerzők (pályázók) személyes adatait a pályamunkával együtt, külön, zárt borítékban nyújtsák be! A borítékon kívülről a jelige legyen feltüntetve!
A pályázati anyagokat szakértőkből álló zsűri értékeli. Győzteseket kategóriánként hirdet a zsűri.
A legjobb pályamunkák felhasználásával postatörténeti emlékülést és kiállítást rendez a Dél-Alföldi Postatörténeti Alapítvány és a három megyei PSZE-tagcsoport az önálló Magyar Posta megalakulásának 140. évfordulója alkalmából 2007. október 9-ike körüli időszakban.
A legjobb írásos pályamunkákat a www.dapta.hu honlapon az alapítvány a szélesebb nyilvánosság számára is hozzáférhetővé teszi.
A zsűri által legjobbnak ítélt tanulmányok, visszaemlékezések, postatörténeti bibliográfiák szerzői, valamint a legérdekesebb tárgyi és dokumenetum-gyűjtemények beküldőit a pályázatot kiíró szervezetek jutalomban részesítik.
Szarvas, 2006. december 1.
Dél-Alfödi Postatörténeti Alapítvány nevében:
Tóth László kuratóriumi elnök
PSZE Bács-Kiskun megyei tagcsoportja nevében:
Apátiné Csorba Erzsébet elnök
PSZE Békés megyei tagcsoportja nevében:
Moráthné Fabinyi Gabriella elnök
PSZE Csongrád megyei tagcsoportja nevében:
Harnos Csaba elnök