Ladánybene, 2011. július 30. – Ladánybenén 100 éve, 1911-ben nyílt állandó postahely. A jubileum alkalmából 2011. július 30-án, szombaton a falunap keretében emlékünnepség és postatörténeti kiállítás volt a Művelődési Házban.
Ladánybenén 2011. július 29-30-án rendezték meg az ez évi falunapi rendezvénysorozatot. Különösen a második nap volt programokban gazdag. Délelőtt tíz órakor a művelődési háznál Bányai Gábor, Bács-Kiskun megye közgyűlésének elnöke, országgyűlési képviselő nyitott meg két kiállítást, ami a falunapi program szerves része volt. Az egyik kiállítás veránkai festők alkotásaiból adott ízelítőt. (Veránka egy kis sziget a Dunában, és messze földön híres a képzőművészeti táboráról.) A másik a 100 éves ladánybenei posta jubileumára a Dél-alföldi Postatörténeti Alapítvány jóvoltából a településre érkezett posta- és bélyegtörténeti vándorkiállítás volt.
Bányai Gábor megnyitó szavaiban elmondta, hogy életében először jár Ladánybenén, de az itt élő emberekről és tenni akarásukról sokat hallott. Szép az Alföld és különösen szép Bács-Kiskun megye. Örül, hogy a kiállítás a képzőművészeti értéken túl a megye szépségeibe is betekintést biztosít. A helyi posta jubileumával kapcsolatban megemlékezésében a személyes kapcsolatokról és a posta fontosságáról beszélt. Tudja, nem mindenki örül egy-egy csekknek, de azért az is a postának köszönhető, hogy eljut a címzetthez, és lehetőség van helyben befizetni. Ladánybene mindössze három éve volt önálló, amikor postát kapott, és az elmúlt 100 év alatt fontos szerepet töltött be a közösség életében. Hiszi és reméli, hogy a következő 100 évben sem szorítja ki az e-mail, az sms és egyéb technika a kistelepülések postáit.
Bányai Gábort követően Bokrosné Madácsi Erika, a Szegedi Területi Igazgatóság igazgatóhelyettese üdvözölte a jelenlévőket, és ünnepi beszédében felidézte a helyi posta megnyitásának történelmi előzményeit, körülményeit.
Elmondta, hogy az Alföldön több száz évvel ezelőtt nem voltak jól járható utak, ezért nehezen épült ki a postahálózat. Buda-Kecskemét-Szeged között a törökök kiűzése után, 1696-ban Lipót császár parancsáraindult postakocsi-járat. Ezt az 1700-as évek végén újabb postajáratok követték. Különösen II. József tett sokat a posta fejlesztéséért: postajáratokat indított, postamesteri hivatalokat nyittatott. 1779-ben nyílt postaút Buda és Halas közt, amit 1789-ben meghosszabbítottak Mélykút-Baja-Zombor irányába. 1788-ban létesült postajárat a Buda-Szentes-Arad útvonalon. Az útba eső nagyobb településeken postaállomások nyíltak. 1867-ben a Magyar Posta kivált az osztrák fennhatóság alól, és önállóvá lett. Kibontakozott hazánkban is a vasútépítés. A vasút menti településeken sorra nyíltak postahivatalok. A posta mindenütt emelte a települések rangját. A XIX. század végén már a kisfalvak és tanyák postai ellátását is kezdték fejleszteni. 1894-ben az országban elsőként Kecskemét környékén tanyai levélgyűjtő helyeket hoztak létre pusztai tanítók közreműködésével. 1903-ban már 26 tanyai levélgyűjtő működött Kecskemét határában. 1900-tól faluzó levélhordókat, 1901-től pedig postaügynököket szerződtetett a Magyar Királyi Posta. 1914-ben már 650 levélgyűjtő hely és 1300 postaügynökség működött az országban.
Ennek az 1300 ügynökségnek az egyike volt a 100 évvel ezelőtt megnyitott ladánybenei postaügynökség. Ladánybene 1908-1909-ban vált önálló településsé. 1911-ben nyílt meg a faluban a postaügynökség, Scultéty Gyula községi jegyző vezetésével. 1928-ban telepítették az első távbeszélő-állomást. 1930-ban az ügynökséget átminősítették postamesteri hivatallá. Az első postamesternő Hornyák Etelka volt. Bel- és külterületen kezdetben lóval kézbesítettek, később kerékpárral. 1988-ban kapcsolódott be a falu a crossbar telefonhálózatba. Az 1980-as évek elején vezették be a külterületen a támpontos, gépkocsis kezelést. 2009 óta a külterület egy részén is házhoz kézbesít a posta.
Bokrosné Madácsi Erika beszélt napjaink postájáról is, amely behálózza az országot, összeköti egymással az embereket, hivatalokat, vállalkozásokat. A Magyar Posta a legkisebb településen is jelen van, és jelen kíván lenni a jövőben is. Az elmúlt két évtizedben korszerűsítette a hagyományos szolgáltatásait és új szolgáltatásokat is bevezetett. A 2013-ban bekövetkező teljes piacnyitásra megújulással és újabb szolgáltatásokkal készül a Magyar Posta. A posta örök és örökké változik – hangsúlyozta az igazgatóhelyettes asszony -, változik a korral, a technikai fejlődéssel párhuzamosan. A postára azonban a változások ellenére a jövőben is számíthatnak a ladánybenei polgárok.
Az ünnepi megnyitóhoz kulturális műsor is csatlakozott, ami tovább emelte a rendezvény színvonalát. A résztvevők a műsort követően megtekintették a két kiállítást, csodálattal szemlélték a bemutatott képzőművészeti alkotásokat, illetve a postatörténeti emlékeket. A postatörténeti kiállítást Tóth László, a Dél-alföldi Postatörténeti Alapítvány elnöke mutatta be a szép számú érdeklődőnek. A tárlat a magyar posta- és bélyegtörténet korszakait foglalta össze, és ízelítőt adott Kass János, Kossuth-díjas grafikusművész gazdag bélyegtervezői munkásságából.
A kiállítás-nyitást követően ünnepi szentmise volt a templomban, majd a sportpályán különböző műsorok (lovasbemutató, hastánc-műsor, főzőverseny, népzenei műsor) biztosították a jó hangulatú falunapi szórakozást, közös ünneplést.
Alapítványunk ez úton is köszöni a falu vezetésének, a munkánkat támogató kecskeméti és ladánybenei postásoknak, hogy a helyi posta ünnepét az egész falu ünnepévé tették!
A ladánybenei posta vezetői az 1940-es évektől napjainkig
1941- Brunner Aranka, 1942- Babos Jánosné, 1951- Csatári Aranka, 1956- Nagy Margit, 1957- Győrffy Ferencné, 1959- Galina István, 1965- Hegedűs Erzsébet, 1966- Gondi Lajosné, 1967- Szitás István, 1968- Borbély Emese, 1976- Torma Lászlóné, 1977 Gulyás Ilona, 1977- Lelkes Ferencné, 1985- Szagri Éva (Juhász Jánosné), 1988- Gondos Gyuláné, 1995- Némethné Pető Terézia, 1997- Kollárné Szagri Éva, és 2007-től Dankáné Kéri Ilona
Posta és postások régen és most
A jubileumi ünnepség támogatói: Polgármesteri Hivatal, Valkai Józsefné virágboltos, Baranyai Kft., Bene-Buborék Kft., Kecskemét 1. sz. Körzeti Posta
SAJTÓ
100 éves postáját ünnepli Ladánybene az idei falunapon
Az Alföldön évszázadokkal ezelőtt nem voltak jól járható utak, ezért nehezen épült ki a postahálózat. 1867-ben a Magyar Posta kivált az osztrák fennhatóság alól, és önállóvá lett. Kibontakozott hazánkban is a vasútépítés. A vasút menti településeken sorra nyíltak postahivatalok. A posta mindenütt emelte a települések rangját.
A XIX. század végén már a kisfalvak és tanyák postai ellátását is kezdték fejleszteni. 1914-ben már 650 levélgyűjtő hely és 1300 postaügynökség működött az országban.
Ennek az 1300 ügynökségnek az egyike volt a 100 évvel ezelőtt megnyitott ladánybenei postaügynökség. gyző vezetésével. 1928-ban telepítették az első távbeszélő-állomást. Bel- és külterületen kezdetben lóval kézbesítettek, később kerékpárral. 1988-ban kapcsolódott be a falu a crossbar telefonhálózatba. Az 1980-as évek elején vezették be a külterületen a támpontos, gépkocsis kezelést. 2009 óta a külterület egy részén is házhoz kézbesít a posta.
A jubileumi megemlékezést – a falunap keretében – a helyi posta dolgozói szervezik, a Dél-alföldi Postatörténeti Alapítvány, a helyi önkormányzat, számos intézmény, szervezet és vállalkozó támogatásával. Köszöntőt mond Bokrosné Madácsi Erika, a Szegedi Területi Postaigazgatóság igazgatóhelyettese. A kiállítást a Dél-alföldi Postatörténeti Alapítvány és a helyi posta rendezi.